Мојата кујна

Сладолед од киви

Кисело-благ, ароматичен вкус за вистинско уживање!!!

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

3 јајца

5 лажици шеќер

3 децилитри слатка павлака

1 ванилин шеќер

2 киви

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Одвојте ги жолчките од белките. Жолчките изматете ги со ванилиниот шеќер и варете ги на пареа додека не добиете густа смеса. Оставете да се оладат.

Белките изматете со шеќерот, направете шлаг и потоа додадете ги жолчките. Мешајте со лажица.

Изматете ја слатката павлака и додадете ја во смесата од жолчки и белки.

Кивите исечкајте ги и сомелете ги и додадете ги во претходната смеса. Се добро измешајте и ставете ја смесата во фрижидер.

Уживајте во вкусот!!!

Напиши коментар