Мојата кујна

Сладолед од малини

Потребни состојки:

–      500 гр малини

–      500 мл слатка павлака

–      100 гр шеќер во прав

–      2 кесички шлаг

Подготовка:

Измијте ги малините. Во длабок сад измешајте ја слатката павлака со шеќерот. Во сад за смрзнување ставете ред од изматената слатка павлака, па ставете еден ред од малините. Повторете ја постапката уште еднаш. Ставете го садот во фрижидер. Кога ќе послужите украсете го со шлаг и неколку свежи малини.

 

Напиши коментар