Убавина

Со мед и цимет смирете ја иритираната кожа

Иритираната кожа, со сипмтоми на црвенила и чешање е чест дерматолошки проблем кај многу луѓе. Пред да посегнете по скапите козметички третмани, пробајте на природен начин да ја смирите кожата. Потребни ви се две состојки за да ви помогнат во тоа. Тоа се медот и циметот. И двете состојки содржат состојки кои смируваат и имаат антисептички својства.

Откако ќе се истуширате нежно измасирајте се со смеса од мед и цимет. Масирајте се додека смесата не стане премногу густа и леплива. Оставете да делува пет минути, а потоа повторно истуширајте се.

За да ја подготвите оваа смеса нема да ви биде потребно ништо повеќе од три лажици мед и две лажици цимет.

Црвенилото и чешањето ќе се намалат уште по првиот третман.

Напиши коментар