Здраво тело

Со природни лекови против настинките

Ова се неколку клучни лекови кои ќе ви помогнат повеќе од апчињата на кои сте навикнати да ги пиете додека сте болни.

Масло од еукалиптус

Ова дрво потекнува од Австралија, а денес расте насекаде низ светот. Маслото не е воопшто скапо, а е многу ефикасно. Во сад со врела вода ставете неколку капки и прекријте ја главата со пешкир така што ќе ја вдишувате пареата. На тој начин ќе ја намалите болката во синусите.

Ѓумбир

Тој е одличен за суво грло. Содржи супстанци кои ги убиваат вирусите. Иситнете корен од ѓумбир и прелијте го со врела вода. Оставете нека отстои 5 минути. За подобар вкус може да додадете мед. Овој чај пијте го додека е топол.

Нане

Тоа е безбедно и за најмалите деца. Одлично ги смирува воспалените синуси.

Мед

За суво и воспалено грло медот е одличен лек. Се препорачува и кај оние со силна кашлица. Најдобро е кога медот го јадете без никаков додаток, но и во комбинација со чај помага.

 

Напиши коментар