Убавина

Со зенитот на сонцето – шминката доживува самрак !!!

За да имате врел изглед и на врелото сонце неопходна е добра стратегија и борба против топлината и влажноста…

Ви нудиме таква, со која наместо сјајна T – зона, размачкана маскара и размачкано руменило ќе добиете сјаен, матен тен, отпорен на сите временски (не)прилики…

Отстранете го сјајот

Овие чекори ќе Ви помогнат да се изборите со масната кожа која сјае:

Одберете полесна формула – Време е да преминете на хидратантна крема без масло (oil free). Доколку веќе користите ваква верзија, пробајте верзија која го „ убива “ сјајот и која ги впива маснотиите, а притоа ја негува кожата.

Одберете ја вистинската пудра – Доколку сакате да ги прикриете подочниците или евентуално, акните, употребете само коректор. За време на Летото, доволна ќе Ви биде само хидратантна крема во боја, а доколку е потребна поголема корекција, употребете добра база пред нанесувањето на пудрата.

Задржете го руменилото на Вашето лице

Руменилата и бронзерите можат да изгледаат прилично неуредно кога е топло. Пробајте гел или крем формула. Ваквите текстури подолго се задржуваат на лицето. Едноставно, кожата го „ впива “ руменилото со што и долготрајноста е загарантирана.

Фиксирајте ги моливот и маскарата

Најдобар совет кој ќе го спречи „ топењето “ на шминката:

Подгответе ги капаците – За сенката да остане што подолго на капаците, нанесете беж пудреста сенка. Навалете ја главата назад, затворете ги капаците и на тој начин ќе ја „ израмните “ сенката, без да се задржи на аглите.

Променете го моливот – Моливот за очи на база на восок е склон кон брзо топење. Наместо тоа, користете течен ајлајнер, доколку воопшто имате потреба да ги оцртате очите.

Зацврстете ги трепките – Водоотпорната маскара е најдобро решение.

Контролирајте ја штетата

– Користете специјални туфери за впивање на маснотиите. Употребувајте ги на деловите од лицето кои сјаат.

-Освежувајте го лицето со специјални антибактериски тонери. Така ќе го спречите претераното сјаење на кожата и затворените пори, а истовремено да ја освежите шминката.

-Нанесете тенок слој транспарентна пудра во прав на Т – зоната.

Напиши коментар