Мојата кујна

Сок од вишни – најдоброто освежување…

Доколку не сте од оние кои ги обожуваат купечките сокови, тогаш овој рецепт за сок од вишни е Ваш полн погодок. Сокот од вишни и идеално летно освежување, одличен избор за подобар сон и намалување на напнатоста.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

1 килограм вишни

1 литар вода

20 грама лимонска киселина ( лимонтус)

1,5 килограм шеќер

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Исчистете ги вишните од семките. Ставете ги вишните во соковник и направете сок. Во сокот додадете ја водата и лимонската киселина. Вака подготвената течност оставете ја да отстои 24 часа на ладно и темно место. По 24 процедете го сокот низ газа, додадете го шеќерот ( во однос 1 литар сок од вишни на 1,5 килограми шеќер). Убава измешајте го сокот и оставете го на ладно и темно место уште 48 часа. По 48 часа флаширајте го сокот, а по месец дена ( доколку не го испиете пред тоа J ) почнете да го консумирате разблажен со вода во однос 1 спрема 5.

Уживајте во вкусот кој освежува!!!

Напиши коментар