Мојата кујна

Солени палачинки – вкусни и декоративни

Потребни состојки за палачинките:

–      2 јајца

–      150 гр брашно

–      300 мл млеко

–      малку сол

Потребни состојки за филот:

–      200 гр бело пилешко месо

–      1 домат

–      2 лажици сос од домати

–      една главица кромид

–      2 чешниња лук

–      магдонос

–      ѓумбир

–      масло

–      сол и бибер

Подготовка:

Од состојките за палачинки направете смеса и испечете ги палачинките. Доматот исецкајте го на коцки, посолете го и оставете го половина час. Пропржете го на загреано масо лукот и кромидот. Додајте го белото месо исецкано на коцки. Откако малку ќе се запржи ставете го посолениот домат, но исцедете ја непотребната течност. Кога ќе омекне доматот и пилешкото ставете го доматниот сос и зачините. На крајот ставете го исецканиот магдонос. На средината од секоја палачинка ставете од смесата и завиткајте ја палачинката, прицврстувајќи со парче лист од млад кромид.

Напиши коментар