Убавина

Совршени маски за сува коса

Во лето , изложеноста на сонце, но и хлорот во базените, и солта од морето ја унишуваат косата. За навремено спречување на оштетувањата и за да ја задржете свежината на вашата коса во текот на целото лето, ви препорачуваме да ги превземете следниве превентивни чекори:

Ова се толку мирисни маски што ќе посакате да ги изедете, покрај мирисот се карактеризираат и со одличен ревитализирачки и делотворен ефект:

Маска од банана за сува коса

Потребни состојки:

половина банана

¼ диња

1 лажица маслиново масло

1 лажица обичен јогурт

Измиксирајте ги сите состојки во мека смеса. На свежо измиена коса, нанесете ја маската, посебно на врвовите. Покријте ја косата со пластична вреќичка и ставете пешкир преку неа. Оставете ја маската да делува 30 мин. а потоа исплакнете ја косата со ладна вода, Оваа маска нанесувајте ја еднаш во неделата. Вашата сува коса ќе добие неодолив сјај.

 

Хидрантна маска од лимон за сува коса

Потребни состојки:

1 лажица лимонов сок

1 лажица маслиново масло

1 лажица мајонез

Мешајте ги состојките со миксер, се додека не добиете мека смеса, и додадете 3 лажици шампон и добро измешајте. Со оваа смеса измијте ја косата и добро исплакнете ја, доколку имате осетливо теме, наместо лимон ,  користете портокал. Овој овошен шампон, можете да го чувате во фрижидер.

Маска од кајсија за сува кожа

Потребни сосојки:

1 кајсија

1 лажица мед

1 лажица бадемово масло

Извадете ја коската од кајсијата и измиксирајте ја заедно со другите состојки. Нанесете ја маската на измиена коса, замотајте ја во фолија или во пластична кеса и оставете да делува. Измијте ја косата на вообичаен начин. Нанесувајте ја маската еднаш неделно и вашата сува коса повторно ќе биде сјајна.

 

 

Напиши коментар