Здраво тело

Спреј за отстранување на пестицидите од овошјето и зеленчукот

Во емисијата „Oprah Show“ Џулија Робертс претставува спреј за отстранување на пестицидите од овошјето и зеленчукот кој можеме сами да го направиме дома. Можеме да го употребиме за најголем дел од овошјето и зеленчукот. Топло ви препорачуваме исто да ги измиете и цитрусните овошки и банани (пред да ги излупите).

Составни компоненти на спрејот:

1 чаша вода

1 чаша бел алкохолен оцет

1 лажица сода бикарбона

Упатство:

Составните компоненти измешајте ги и ставете ги во стаклен сад на кој може да се стави спреј. Овошјето напрскајте го од сите страни. Оставете го така да делува 5 до 10 минути а потоа исплакнете го под млаз вода.

За поголеми количини овошје припремената течност налијте ја во поголем сад и во неа ставете го овошјето и зеленчукот.

Напиши коментар