Мојата кујна

„Step” колач

За сите оние кои го сакаат вкусот на „Step” прашокот за сок. За оние кои сакаат да се потсетат на детството и за сите оние кои сакаат брз леден десерт….

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

2 литри вода

1 килограм шеќер

2 степ прашок од малини

2 степ прашок од киви

500 грама гриз

За фил:

8 децилитри млеко

2 пудинзи од ванила

4 лажици шеќер

За украсување:

2 кесички шлаг

2 децилитри млеко

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

1 дел:

Во литар вода ставете половина килограм шеќер и 2 кесички степ сок од малина. Убаво измешајте и ставете го сокот на умерена температура да се провари. Кога ќе почне да врие додадете и сварете 250 грама гриз. Тепсијата попрскај те ја со вода, излијте го сварениот гриз и рамномерно распоредете го во тепсијата.

2 дел:

Во литар вода ставете половина килограм шеќер и 2 кесички од степ сокот од киви. Повторете ја постапката од 1 дел и сварениот гриз налејте го врз претходниот слој.

Тред дел:

Млекото сварете го и додадете ги пудинзите од ванила со 4 лажички шеќер.

Сварениот пудинг прилијте го врз 2 слој. Treci deo:

Колачот ставете го во замрзнувач убаво да се олади.

За декорација користете шлаг.

Уживајте во вкусот!!!

Напиши коментар