Мојата кујна

Топол пунч

Одлично за релаксирање…

Потребни состојки:

–      2 портокали

–      2 лажици кафен шеќер

–      ванилин шеќер

–      половина лажичка цимет

–      2 каранфилчиња

–      1л црно вино

–      20 мл рум

Подготовка:

Исцедете ги портокалите и во сокот додајте го шеќерот, ванилиниот шеќер, циметот и каранфилчињата. Кратко варете ги, процедете и додајте го виното и повторно загрејте го. Сипете го во топли чаши и додајте по една лажица рум.

Напиши коментар