Мојата кујна

Торта од рибизли

Потребни состојки за кората:

–      100 гр маргарин

–      100 гр шеќер во прав

–      2 лажици кисела павлака

–      3 јајца

–      180 гр брашно

Потребни состојки за филот:

–      750 гр смрзнати рибизли

–      150 гр шеќер во прав

Подготовка:

Растопете го маргаринот и додајте го шеќерот, павлаката, жолчките и брашното. Смесата оставете ја да отстои два часа. Потоа расукајте ја во кора со дебелина од 2 цм. Ставете го овошјето одозгора, но оставете 100 гр од него на страна, и од него направете пире. Ставете ја тавата да се пече во загреана рерна на 180 степени. Од белките и шеќерот изматете цврст снег, па додајте го пирето од рибизли. По половина час печење, извадете го тестото и ставете ја изматената смеса одозгора и повторно вратете во рерна. Нека се пече уште дваесет минути.

Напиши коментар