Мојата кујна

Торта од соништата

Потребни состојки за тестото:

–          100 гр маргарин

–          200 гр брашно

–          3 лажии пециво

–          125 гр шеќер

–          ванила

–          3 јајца

–          100 мл слатка павлака

За филот:

–          300 гр малини

–          пакување желатин

–          50 гр шеќер

–          250 мл сок од малини

За преливот:

–          150 гр чоколада за готвење

–          300 мл слатка павлака

–          пакување зацврстувач за шлаг

–          25 гр бела чоколада

Подготовка:

Растопете го маргаринот и оставете го да се излади. Измешајте го брашното со пецивото, шеќерот и ванилата. Додајте ги јајцата, маргаринот, слатката павлака и се убаво измешајте. Тестото сипете го во подмачкан плех и печете го на 180 степени околу 25 минути. Изладете ја испечената кора и пресечете ја на половина по хоризонтала.

Подгответе го желатинот па измешајте го со шеќерот, сокот од малини и малините. За преливот искршете ја чоколадата и растопете ја на пареа. Изматете ја слатката павлака и зацврстувачот за шлаг, па додајте ја растопената чоколада. Украсете ја тортата со изрендана бела чоколада и малини.

 

1 Коментар

Напиши коментар