Убавина

Трикови за интензивна боја на косата

Без разлика дали ја фарбате својата коса или пак сте ја задржале природната боја ова се неколку трикови кои ќе ви помогнат да ја истакнете и да го зголемите интензитетот на бојата на вашата коса.

За плавокосите

Потребно ви е: еден лимон, еден компир и половина шолја чај од камилица. Исцедете го лимонот и измешајте го со изренданиот компир. Направете густа паста. Додајте го чајот и убаво промешајте. По шампонирањето на косата нанесете од оваа маска и нежно масирајте ја косата. Прекријте ја главата со кеса и со фен стоплете ја косата. Тоа правете го две до три минути. Потоа измијте ја косата. Со оваа маска ќе ја осветлите косата доколку сте плавокоси и ќе имате одличен сјај.

Црвенокоси

Потребно ви е: 3 моркови со средна големина, 2 лажици мед, 3 лажици јогурт, а доколку сакате да ги освежите бакарните тонови ќе ви треба и половина шолја брусница. На блендер испасирајте ги морковите, брусницата, медот и јогуртот. По шампонирањето нанесете ја оваа маска. Потребно е да ја држите на косата 5 минути. Потоа измијте ја и вашата коса ќе блесне.

За кафена коса

Потребно е: половина шолја какао, половина шолја јогурт, лажица мед, и една лажица јаболоков оцет. Од сите состојки направете смеса. По миењето на косата ставете ја смесата на косата и оставете ја нека делува 5 минути. Пред да ја нанесете маската на косата ставете пешкир околу вратот, за да не ви останат привремени флеки на кожата.

 

Напиши коментар