Мојата кујна

Тути – фрути палачинки

Потребни состојки:

–      400 гр овошје

–      200 гр чоколада

–      2 јајца

–      0,5 л млеко

–      0,5 дл масло

–      3 лажици шеќер

–      една кесичка шлаг

–     15 лажици брашно

Подготовка:

Направете ја смесата за палачинките: ставете две јајца, додајте еден прстофат сол, исто толку шеќер, 15 лажици брашно, и 2дл млеко. Убаво измиксирајте ја смесата, па на крајот додадете 2 дл вода и 0,5 дл масло. Испржете ги палачинките.

За филот: во еден сад за варење ставете го овошјето, додајте три лажици шеќер и мешајте на тивок оган. Изматете го шлагот, а чоколадата растопете ја со малку масло. Палачинките најпрво намачкајте ги со растопената чоколада, па ставете од овошјето и на крај од шлагот. Завиткајте ги и декорирајте ги со состојките за фил.

Напиши коментар