Мојата кујна

Вишни во снег

Потребни состојки:

–      500 мл млеко

–      3 кесички шлаг

–      3 павлаки

–      3 кесички желатин во прав

–      250 гр шеќер во прав

–      300 гр исчистени вишни

–      малку рендана чоколада

Подготовка:

Изматете го шлагот, па додајте ги павлаките и шеќерот во прав. Желатинот растопете го со едена од павлаките на тивок оган, со постојано мешање. Потоа додадете ја смесата во шлагот. Пола од смесата ставете ја во округли калапи, па одозгора наредете ги вишните па прелијте со остатокот од смесата. Ставете ги калапите во фрижидер и пред да го послужите десертот посолете го со изренданата чоколада.

Напиши коментар