Мојата кујна

Вкусен оброк и за очи и за душа

Потребни состојки:

–          2 јајца

–          100 гр брашно

–          100 мл јогурт

–          малку пециво

–          500 гр младо сирење

–          100 гр пршута

–          100 гр месната сланина

–          млад лук

–          еден врзоп рукола

Подготовка:

Пенесто изматете ги јајцата, па соединете ги со брашното, јогуртот, пецивото. Оставете ја смесата да отстои половина час, па од неа испечете тенки листови како палачинки. Ситно исецкајте го лукот, руколата, пршутата, сланината и се тоа соединете го со изренданото сирење. Богато наполнете ги палачинките.

 

Напиши коментар