Мојата кујна

Вкусни колачиња со јагоди и Нутела …

Совршени се за појадок, а дури и за одличен завршеток на напорниот ден…

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

1 жолчка од јајце

1 лажичка вода

1 пакетче тесто за пита (кори)

6 лажички Нутела

6 лажички мармалад од јагоди

2 јагоди, тенко исечени во облик на срце

Шеќер во прав ( или обичен шеќер )

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Во мал сад се матат жолчката со лажичката вода. Откако убаво ќе се одмрзнат корите, кои треба да содржат 12 правоаголници, почнува подготовката на овие неодоливи колачиња.

На 6 од правоаголниците се отсекува форма на срце, точно во средината, а другите 6 се мачкаат со по 1 лажичка мармалад и 1 лажичка Нутела или само Нутела.

На крај, ставете тенко сечено парче јаготка и соединете го правоаголникот со смесата и правоаголникот со отсеченото срце, така што јаготката убаво ќе го пополни просторот. Убаво премачкајте ги правоаголничињата со жолчка од јајца и посипете ги со шеќер…

Печете ги 12-14 минути, во претходно загреана рерна додека не добијат светло кафеава боја. Се служат откако ќе се оладат…

И се неодоливи… Уживајте во нив !!!

Напиши коментар