← НАЗАД НА БОЗА

Вратете го сјајот на косата на ефтин начин

Вратете го сјајот на косата на ефтин начин
1513 Читања

Ви препорачуваме некои необични состојки од вашата кујна, кои ќе ви помогнат да си го вратите сјајoт и мекоста на вашата коса. Прочитајте со што се можете да ја измиете косата и каков ќе биде ефектот.

Пиво – измиената коса добро истријте ја и измијте ја со пиво. Витамините и шеќерот од пивото на косата ќе и дадат сјај и густина.

Лимон – лимонот може да помогне за осветлување на косата, но и на масното теме. Измешајте сок од лимон со половина шолја вода и оставете да делува на косата 5 минути. Измијте со млака вода.

Коприва – чајот од коприва, може да ви помогне при појавата на првут. Исто така е корисен за спречување на мастење на косата. На крајот на миењето на косата измијте ја со чај од коприва.

Липа – доколку косата ви е испукана од фенирањето и од фарбањето, цветот од липа ќе ви биде од голема корист. Со чајот од цветови од липа измијте ја косата.

 

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk