Мојата кујна

Запечен зеленчук – порција здрав оброк

Потребни состојки:

–      2 тиквици

–      2 модри патличани

–      3 поголеми компири

–      4 домати

–      200 гр кашкавал

–      босилок, рузмарин

–      сол, бибер и масло

Подготовка:

Зеленчукот измијте го и исечете го на тркалца. Во подмачкан огноотпорен сад наредете ги наизменично сите зеленчуци. Започнете со тиквиците, па доматот, па компирите, доматот и тенки листови од кашкавал. Кога ќе го потрошите целиот материјал, посолете и зачинете. Посипете малку вода и одозгора ставете рендан кашкавал. Печете околу 20 минути на 180 степени. Доколку сакате може да ставите и малку лук, тоа ќе ја збогати аромата на ова вкусно јадење.

Напиши коментар