Убавина

Кленов сируп за сува коса

Во текот на летото косата е особено подложна на сушење. За да го заживееме нејзиниот сјај има едно средство што особено многу ќе ни помогне – кленов сируп. Тој е прекрасна алтернатаива за превенција против ракот, дијабетисот и дебелината, но исто така е и одличен лек против сува дехидрирана коса. Освен што захарозата во кленовиот сируп е исклучително корисна, во него се содржани и големо количество на корисни микро елементи.

Доволно е рецептата да ја применувате еднаш неделно и косата ќе добие свеж изглед.

Потребни ви се смо:

3 лажици чист кленов сируп

2 лажици маслиново масло

1 лажиче мед

широк чешел

капа за бања

Во еден сад измешајте го кленовиот сируп, медот и маслиновото масло . Ставете ја смесата на шпорет и мешајте додека да се растопи целосно. Оставете ја настрана да се излади додека стане поднослива на допир.

Нанесувајте ја волшебната кленова смеса на косата, и чешлајте ја со широк чешел од коренот кон краевите. Потоа покриете ја косата со капа за бања. По 20 минути измиете ја со шампон за сува коса.

Напиши коментар