Здраво тело

12 намирници кои го активираат метаболизмот

Доколку сакате да се чувствувате поенергични, зошто не пробате да јадете храна која го активира метаболизмот? Еве неколку такви!

ГРЕЈПФРУТ

Тој го забрзува согорувањето на маснотиите и го намалува нивото на инсулин во крвта, што пак ја намалува потребата да јадете.

ЗЕЛЕН ЧАЈ

Тој е природен диуретик и помага при одстранување на вишокот течности и токсини од организмот.

КИСЕЛО МЛЕКО

Го зголемува производството на хормонот калцитрион кој предизвикува клетките да произведуваат повеќе масти.

БАДЕМИ

Тие се богати со корисни масти, со кои можете да ги замените штетните.

КАФЕ

Веднаш по неговото конзумирање нивото на размена на материите во организмот се зголемува значително.

МИСИРКА

Мисиркиното месо содржи многу витамин Б3(ниацин) кој е поврзан со разградувањето на маснотиите.

ЈАБОЛКИ

Пектинот кој е содржан во нив, ги апсорбира маснотиите.

СПАНАЌ

Тој е многу богат со растителни влакна, кои го подобруваат метаболизмот и помагаат при слабеење.

ГРАВ

Тој исто така содржи многу влакна како и материја која го забрзува метаболизмот.

БРОКОЛИ

Уште едно растение кое не снабдува со влакна и тоа во комбинација со помалку од 30 калории. На тој начин броулите помагаат во решавањето на проблемот со вишокот на килограми.

ЦИМЕТ

Ароматичен зачин и одлично средство кое помага при елиминација на “лошиот” холестерол од телото.

МЛЕКО ОД СОЈА

Сојата е извор на лецитин, кој пак ги разградува маснотиите. Освен тоа тој ја блокира акумулацијата на маснотиите меѓу клетките.

Напиши коментар