Art & Crafts

3 супер трикови против непријатен мирис на вашите чевли

  • Во внатрешноста на чевлите ставете сода бикарбона и оставете ги да одсојат така цела вечер. Наутро истресете ја содата од чевлите и непријатниот мирис повеќе нема да го има.
  • Доколку додатно сакате да ги освежите чевлите, во шише со распрскувач измешајте малку алкохол, вода и неколку капки етерично масло од  лимон и портокал па испрскајте ги чевлите и оставете ги да се исушат.
  • Во памучни чорапи ставете прашок за пециво, сода бикарбона и пченкарен скроб па ставете ги чорапите во чевлите. Оставете ги да одстојат така цела вечер. Следниот ден вашите чевли ќе бидат свежи.

 

Напиши коментар