Убавина

5-дневна диета со јагоди

Диетата со јагоди ветува дека за 5 дена можат да се соборат помеѓу 5 и 10 килограми. При тоа не е поврзана со гладување!

Појадокот е еднаков за сите денови. Имено- 1 полна чаша јагоди, кон која може да се додаде парче пченкарен леб и мало парче сирење, чаша нискомаслен јогурт или 5 лажици нискомаслена урда.

1 ден

За ручек изедете 250гр јагоди, 1 краставица и 1 домат, 150гр варено пилешко.

За ужина овошна салата со една чаша јагоди.

За вечера изедете неколку варени компири, салата од зеленчук со сок од лимон и маслиново масло и … чаша јагоди, се разбира.

2 ден

За ручек урда со јагоди и супа од зеленчук.

За ужина јагоди и јогурт.

За вечера направете варена риба со малку марула, печени пиперки и тиквички.

3 ден

За ручек изедете чаша јагоди, салата од краставици, и ќофтиња од телешко месо.

За ужина земете јогурт со ниска масленст или обезмастена павлака со јагоди.

За вечера направете омлет со спанаќ. А за десерт – јагоди!

4 ден

За ручек изедете две парчиња црн леб, мешавина од урда, јагоди, ментол и авокадо и 150мл јогурт.

За ужина една чаша јагоди со малку крем сирење.

За вечера спремете салата од цвекло, моркови, краставици и варено пилешко. И, се разбира- јагоди. 250гр е неопходното количество.

5 ден

За ручек направете супа од карфиол, пиперки и целер. Каснете и јагоди, се разбира.

За ужина измешајте јагоди во блендер со малку млеко со ниска масленост.

За вечера парче пилешко со марула, и за десерт 250гр јагоди со две лажички мед.

Тоа е, девојки!

Напиши коментар