Мојата кујна

Амерички крофни

Потребни состојки:

700гр брашно

1 квасец

75гр маргарин

2 јајца

60гр шеќер

½ мали лажички мускантно оревче

1 мала лажичка сол

Масло за пржење

За преливот:

100гр чоколадо

100гр шарени мрвици

Подготовка:

Квасецот потопете го во малку млако млеко, додадете шеќер, малку брашно и малку сол, за да може квасецот да порасне. Маргаринот растопете го и  додадете го во нараснатиот квасец. Додадете ги изматените јајца, мускантното оревче и сето тоа составете го со брашното со додавање на преостанатото млако млеко. Оставете го тестото да нарасне е па уште еднаш премесете го и повторно оставете го да нарасне. Нараснатото тесто ставете го на работната површина и премесете го. Истенчете го со сукало на дебелина колку еден прст па со помош на чаша вадете кругови, за да добиете прстенест облик. Потоа покријте ги со крпа и оставете уште малку да нараснат. Нараснатите крофни пржете ги во длабоко загреано масло од двете страни

Напиши коментар