Мојата кујна

Ароматичен путер

Потребни состојки:

250 гр путер

3 чешниња лук

Пола врзоп магдонос

Грст свеж босилек

Сол

Путерот ставете го во чинија да омекне на собна температура. Додадете ги исецканите магдонос и босилек, испасираниот лук, посолете и матете со миксер или блендер се додека состојките не се соединат. Префрлете го путерот на хартија за печење и направете ролат при што добро подврзете ги краиштата за да не протече. Ставете го во фрижидер за да се стегне.

 

Напиши коментар