Мојата кујна

Бајадера

Потребни состојки за филот:

–          200гр мелени ореви

–          200гр мелени бисквити

–          550гр шеќер

–          20 лажици вода

–          100гр чоколадо за готвење

–          200гр маргарин

За глазурата:

–          100гр чоколадо за готвење

–          50гр маргарин

Подготовка:

Во зовриена вода ставете го шеќерот, варете 3 минути додека да се истопи и потоа додадете ги мелените бисквити и оревите, се кратко подварете и оставете да се олади, па додадете го маргаринот исечен на мали парчиња и мешајте додека не се истопи.

Во друг сад истопете го чоколадото за готвење, и во него додадете ја половината од претходно припремената смеса и добро измешајте. Плехот намачкајте го со маргарин и рамномерно распоредете  дел од смесата со чоколадо, истанчете ја со раце и преку неа распоредете го идругиот дел од смесата.

За глазурата растопете го чоколадото  за готвење и маргаринот и прелијте го колачот.

На крајот почекајте колачот да се олади, а глазурата да се стегне, па послужете.

Напиши коментар