Мојата кујна

Банана мафини

Гастрономите комбинацијата на овој едноставен рецепт и црното кафе го прогласија наједноставната но и најубавата закуска за сите годишни времиња.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 200 грама пченкарно брашно
 • Прашак за пециво кесичка
 • Кесичка Ванилин Шеќер
 • Јајца
 • 100 грама Шеќер
 • 500 грама Банана

ПОДГОТОВКА:

Од бананите направете пире со помош на виљушка. Потоа додадете го преостанатите состојки, шеќерот, ванилиниот шеќер, пченкарното брашно и половина кесичка прашок за печиво.

Смесата убаво измешајте ја. Ставете ја смесата во калапите за мафини, полнете ги 2/3 и печете ги во загреана рерна на 180 степени, додека не поруменат.

 

Уживајте!!!

2 Коментари

 1. Zdravo Boza

  Go procitav receptot za banana mafini. Vo istiot ima sostojka jajca navedena, no vo podgotovkata ne vidov kade i kolku jajca se upotrebuvaat, dali ke moze da mi pomognete?

  Pozdrav 🙂

Напиши коментар