Мојата кујна

Благи мекици со кисело млеко

Потребни намирници:

125 гр кисело млеко

80 гр путер

50 гр шеќер

30 гр суво грозје

3 јајца

400 гр брашно

Прашок за пециво

Цимет

Масло за јадење

50 гр шумско овошје

Го мешаме путерот со шеќерот, киселото млеко и јајцата. Мешаме добро додека не добиеме хомогена смеса. Мешаме со миксер и бавно го додаваме брашното, циметот и сувото грозје. На крај се додава и прашокот за пециво. Во заграно масло ги пржиме. За декорација, на слаб оган загреваме мед со шумско овошје.

Напиши коментар