Мојата кујна

Бонжита

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

6 лажици мед

50гр чоколадо за готвење

50гр суво грозје

200гр маргарин

100гр ореви

150гр шеќер

250гр корнфлекс

ПОДГОТОВКА:

На ниска температура, со често мешање истопете го маргаринот и шеќерот. За тоа ќе ви бидат потребни околу 10 минути.

Во меѓувреме ситно исецкајте ги оревите.

Во растопениот маргарин и шеќер додадете го чоколадото, добро измешајте па додадете го медот. Вратете ја смесата на шпорет и мешајте се додека состојките не се соединат.

Во вака припремената, неизладена, смеса додадете го сувото грозје, оревите и корнфлекстот, па уште еднаш добро измешајте.

Распоредете ја смесата во подмачкан плех и израмнете ја.

Оставете ја бонжитата да се олади па исечете ја на коцки или правоаголници. Друга варјанта е тестото воопшто да не го ставате во плех туку да обликувате топчиња и да ги служите во книжни корпички.

 

Напиши коментар