Мојата кујна

Брзи мини палачинки

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 1 канче кисело млеко со ниска масленост

* 15 лажици брашно

* 2гр сол

* 3 јајца

* 2гр сода бикарбона

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  • Изматете ги јајцата со помош на жица, заедно со солта.
  • Кон млекото додадете ја сода бикарбоната и добро промешајте.
  • Измешајте го млекото и сода бикарбоната со изматените јајца.
  • Додавајте од брашното лажица по лажица, внимателно мешајќи.
  • Печете ги палачинките во силно загреано масло, земајќи од смесата со лажица и ставајќи во маслото. Печете од двете страни.

 

 

Напиши коментар