Убавина

Четири златни правила за чувствителна кожа

Многу жени се жалат од чувствителната кожа. Таквата кожа непријатно реагира на одредени видови на козметика и е склона кон акни, црвенило и лупење.

Денеска ќе ви прикажеме четири правила, кој се исклучително лесни за користење:

– Пиете пијалоци, кои што се на собна температура. Особено полезна е топлата вода со лимун. Кога пиете ладна вода вие му овозможувате на крвниот систем да работи многу активно, а тоа со себе ја носи веројатноста за повреда на вените. Избегнувајте ледени пијалоци и нема да имате проблем со вените и крвните садови на лицето.

– Навечер измиете го лицето со специјално средство за одстранување на шминка, кое не содржи пена. Користете само топла вода, но не и врела- тоа ќе ја заштити кожата од дразнење.

– Правете пилинг на кожата на секои 10-14 дена. Не користете груби пилинзи. Потребни ви се само нежни кои што можете да ги приготвите и во домашни услови. Еве како:

Помешајте:

–          2 супени лажици масло

–          1,5 супени лажици кафен шеќер

–          0,5 супени лажици свежо исцеден лимунов сок

Маслото ја омекнува кожата, шеќерот ексфолира нежно, сокот од  лимон ја прави посветла и ги намалува порите. За најдобар резултат масирајте го лицето со направената смеса во продолжение од  45-60 секунди.

– Откако ќе направите пилинг  и ќе ја исчистите  кожата, навлажнете ја. Тешките лосиони не се добри за чувствителната кожа, неопходен ви е лесен навлажнувачки гел.

 

Напиши коментар