Мојата кујна

Чоколаден колач со кафе

Одличен десерт за вистинските љубители на кафето.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

За пандишпан:

3 јајца

150 грама шеќер

150 милилитри масло за јадење

100 милилитри млико

100 грама чоколадо

70 грама брашно

1 прашок за печиво

100 грама мелени лешници

За крем:

½ литар млеко

1 пудинг од чоколадо

60 грама шеќер

100 грама чоколадо

50 милилитри јако зготвено кафе

250 грама путер

За глазура

20 грама путер

100 грама чоколадо

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Пандишпан:

Јајцата и шеќерот изматете ги со миксер за да добите пенаста маса, потоа додадете го маслото за јадење, млекото, стопеното чоколадо, брашното помешано со прашокот за пеќиво и мелените лешници.

Сите состојки убаво изматете ги и смесата излијте ја во замастен и набрашнет плех за печење и печете на веќе загреана рерна на 180 степени Целзиусови. 35 – 40 минути.

Крем

Сварете го пудингот според упатството на пакувањето. Во сварениот топол пудинг додадете го стопеното чоколадо и црното кафе. Излејте ја смесата во подлабок сад, покријте го со фолија и оставете да се олади кремот.

Путерот пенасто изматете го и додадете го на веќе оладениот пудинг се добро измешајте.

Кремот распоредете го врз веќе оладениот претходно подготвен пандишпан.

Глазура:

Путерот загрејте го додека не почне да врие, тргнете го од оган и измешајте го со искршеното чоколадо, мешајте додека не добиете глатка структура.

Така приготвената глазура оладете ја и  прелијте ја преку колачот.

Колачот послужете го со чаша капучино.

Уживајте!!!

Напиши коментар