Мојата кујна

Чоколаден сутлиаш

Одлична прилика да го почувствувате вкусот на Турција, додека ги гледате Вашите омилени телевизиски серии…

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

60 грама чоколадо

2 лажици цимет

3 лажици шеќер

30 грама маргарин

100 грама ориз

500 милилитри млеко

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Убаво стопете го маргаринот, и додајте го оризот. Паралелно, на тивок оган варете го млекото додека не зоврие. Во садот со маргарин и ориз се додава 1/3 од млекото и повторно се остава да зоврие. Остатокот од млекото се додава постепено, така што оризот убаво ќе го впие. Се меша околу 15на минути.

Потоа, смесата се тргнува од ринглата и во неа се додаваат шеќерот, чоколадото и циметот. Оставете ја смесата да отстои и откако ќе се олади, сервирајте ја во сад, по желба. Декорирајте ја со коцки чоколадо…

Пријатно јадење …

Уживајте!!!

Напиши коментар