Мојата кујна

Чоколадни коцки

Потребни состојки:

170гр маргарин

350гр шеќер

200гр брашно

100гр мелени ореви

200мл. млеко

едно пакетче прашок за пециво

2 јајца

2 лажици какао

100гр чоколадо

Начин на подготовка:

Пенасто изматете го маргаринот со 250гр шеќер и жолчките. Измешајте го брашното со пецивото и полека ставете го во смесата од маргаринот. Внимателно ставете млеко, кога смесата ќе се соедини, додадете ги оревите. Белките изматете ги во чврст снег и внимателно соединете ги со тестото. Печете во подмачкан плех на температура од 200 степени. За кремот истопете ги шеќерот, какаото, чоколадото и маргаринот. Варете 5 минути и постојано мешајте. Топлиот крем распоредете го по горната површина на оладениот колач. Кога ќе се стегне, исечете го на коцки.

 

Напиши коментар