Убавина

Дерматолозите докажале: Со цимет против целулит!

За 7 дена екстрактот од цимет може да се пребори со лошиот изглед на кожата што наликува на кора од портокал.

Тоа звучи како остварен сон. Но според дерматолозите од универзитетот во Гренобел екстрактот од цимет е едно од најефикасните средства против целулит. Во експериментот учествувале 80 жени засегнати од овој козметички проблем. А резултатите се навистина извонредни.

Половината од учесничките биле изложени на специјални антицелулитни маски и масажи. Додека зоните зафатени со целулит кај другиот дел од жените биле третирани само со масло од цимет добиено од усушените кори на растението.

И што мислите? Се покажало дека кај втората група целулитот се намалил со цели 60%, а при првата само со 10%. И зарем ова не е импресивно?

Според експертите волшебното дејство на овој зачин се должи на богатата концентрација на антиоксиданси и други полезни материи. Ете зошто екстрактот од цимет ја стимулира регенеративната способност на клетките, го подобрува снабдувањето со хранливи материи и ги полни со енергија. Циметот има способност да ја нормализира размената на материи во кожата, што пак води до согорување на калории и намалување на тежината.

Затоа од денес па понатака на циметот нема да гледаме само како преубав зачин за подобрување на вкусот на нашето утринско кафе!

1 Коментар

Напиши коментар