← НАЗАД НА БОЗА

Едноставен и лековит рецепт: Ѓумбир и мед

Едноставен и лековит рецепт:  Ѓумбир и мед
2475 Читања

Ѓумбирот се одгледува повеќе од илјада години во Кина и Индија,го сретнуваме во  многу јадења, а се користи за подготовка како на благи, така и на солени јадења.

Ѓумбирот се вдоми во нашите кујни, често го сретнуваме во рецепти, понекогаш е состојка во супа, а од секогаш имал лековито дејство.

На многу сајтови на интернет видов пофалби за мешавината на мед и ѓумбир, па решив смесата лично да ја пробам. Оние кои се заљубени во ѓумбир  сигурно ќе бидат воодушевени.

Во повеќето рецепти наведено е да се користи пола килограм мед и еден поголем ѓумбир, но јас смесата ја подготвив со 250 грама багремов мед и еден (средна големина) ѓумбир. Изренданиот ѓумбир помешајте го со медот.  Вака припремената смеса може да се конзумира. За полесно вадење на медот советувам да користите дрвена или керамичка лажица.

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk