Дестинации

Христијански храмови

Hallgrimskirkja

Халгриумовиот храм е Лутеранска Исландска црква која се наоѓа во главниот град Рејкјавик.

Oratoire Saint Joseph du Mont Royal

Католички храм во Квебек и истовремено најголема црква во Канада.

Basilique Notre-Dame de la Paix de Yamoussoukro

Изградбата на базиликата посветена на Мајката Божја чинела 300 милиони долари. Се наоѓа во Обалата на слоновата коска.

Santuario Nacional de Aparecida

Оваа базилика се наоѓа во Бразил посветена на Света Апарецида која важи како заштитничка на Бразил.

Santa Maria Palma de Mallorca

Готската катедрала посветена на Света Марија е главна католичка црква во местото Палма на шпанскиот остров Мајорка.

Храмот на Блажени Василије

Овој храм е дел од руската православна црква и се наоѓа на Црвениот плоштад во Москва.

Bazylika Matki Bożej w Licheniu

Bayan Miag-ao

Мијагао е црква тврдина на Филипините изградена од шпанските мисионери.

Cathedral Church of Christ in Liverpool

Santuario de Las Lajas – Колумбија

Heddal stavkirke – Норвешка

Duomo di Milano – Италија

Cathédrale Notre-Dame d’Amiens – Франција

Kölner Dom – Германија

Washington National Cathedral – САД

Свети Сава – Србија

Преображение, на границата помеѓу Финска и Русија

 

 

 

Напиши коментар