Art & Crafts

Кафе и сол за секси усни

Како за останатата шминка, така и за карминот, потребна е добра припрема, доколку сакате подолго да трае. Усните ќе изгледаат полни и свежи, откако ќе ги ослободите од  слоевите мртва кожа.

Во чинија измешајте пола лажица хидратантен лосион, ¼ лажици мелено кафе и ¼ лажици сол.

Смесата нанесете ја на усните и масирајте пет минути, и потоа избришете ја со пешкир натопен во топла вода. Доколку сакате карминот подолго да трае, со беж молив за очи, кој ќе послужи како фиксатор, неутрализирајте природна боја на усните.

За што по природен изглед на усните најпрво нанесете бледоцрвен кармин , потоа слој од транспарентна пудра за да постигнете мат –ефект, открива шминкерот на славните Робин Фредрикс.

 

Напиши коментар