Здраво тело

Како да се справите со болно грло. Брзо и ефикасно решение!

Освен прекрасните пејсажи есента покренува и некои не толку симпатични емоции, предизвикани од вообичаените настинки, кои се се почести во овој период од годината. Затоа ви предлагаме да си направите еден корисен коктел, секогаш штом почувствувате болка или дразнење во грлото.

Неопходни производи за неколку чаши:

Сок од еден лимон

200мл сок од црвено грозје

200мл сода бикарбона

2 лажици мед

¼ лажичка лут црвен пипер

Начин на подготовка:

Сите производи се матат во блендер околу 30 секунди.

Пијалокот можете да го чувате во фрижидер 2 недели.

Пијте по неколку голти на секој час, за да ги ублажите болките во грлото.

Не бездействай, а действай

 

Напиши коментар