← НАЗАД НА БОЗА

Карамелизирани јаболки

Карамелизирани јаболки
3373 Читања

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

6 мали и сочни слатки јаболки

300гр шеќер

20гр путер

1 лажица бело вино или јаболков оцет

1 лажица вода

30мл павлака 920-30% масленост)

Дебели дрвени стапчиња за еднократна употреба

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Одстранете ги дршките на јаболката и на нивно место ставете ги стапчињата:

Сите останати состојки ставете ги во тенџере

Варете на умерен оган 15-20 минути, додека смесата не стане златна

Потопете ги јаболката во смесата и ставете ги да се исцедат на кујнска хартија.

Почекајте карамелата да се зацврсти и уживајте во вкусните јаболки.

 

 

Коментари

© 2011 boza.mk | Дизајн - element.mk