Мојата кујна

Ќофтиња на романски начин

Потребни состојки:

350гр мелено пилешко месо (може и месо по ваш избор)

1 главица ситно исецкан кромид

3 чешниња пасиран лук

1 јајце

1 голем компир

½ лажици зачин

1 лажица ситно сецкан магдонос

вегета за пилешко

свежо измелен бибер

сол, по вкус

2-3 лажици лебни трошки

Подготовка:

–          Загрејте го маслото во тава и додадете ги кромидот и лукот да се издинстаат.

–          Додадете го изренданиот компир, па и него кратко пропржете го.

–          Оставете да се олади.

–          Во тањир ставете го меленото месо.

–          Додадете го сецканиот магдонос и зачините, вегетата за пилешко, биберот, солта и јајцето, па сето тоа добро измесете го со раце.

–          Додадете ги лебните трошки за да добиете компактна смеса.

–          Формирајте топчиња, па ставете ги во масло да се испржат.

 

Напиши коментар