Мојата кујна

Ќофтиња од компири

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 30мл масло за пржење

* 1 лажиче чубрица

* 1 лажиче бибер

* 1 врска магдонос

* 7 лажици брашно

* 300гр сирење

* 1кг компири

* 2 јајца

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  • Излупете ги и сварете ги компирите. Додека се уште топли, исецкајте ги на ситни парчиња.
  • Откако добро ќе се изладат, кон нив додадете 1 јајце, 2 лажици брашно, натрошено сирење и зачините. Направете ќофтиња.
  • Оформените ќофтиња тркалајте ги во останатото брашно, потопете ги во јајцата и пржете ги во врело масло.
  • Сервирајте со свежа салата или гарнир по избор.

Напиши коментар