Мојата кујна

Колач од чоколадо

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ ЗА ЧОКОЛАДНИОТ ПРЕЛИВ:

10 лажици млеко

100гр маргарин

100гр чоколадо за готвење

10 лажици шеќер

ЗА ТЕСТОТО:

2 чаши јогурт

2 лажичиња сода бикарбона

2 чаши шеќер

0.5 чаши масло

2 чаши брашно

2 чаши какао

ПОДГОТОВКА НА ТЕСТОТО

Во поголем сад ставете брашно, сода бикарбона и какао.

Додадете го шеќерот и добро измешајте.

Постепено додавајте го јогуртот и мешајте. Мешајте ја смесата се додека не исчезнат топчињата. Додадете го и маслото и мешајте додека смесата не се соедини.

Премачкајте го плехот со масло или путер и ставете брашно.

Припремената смеса ставете ја во плех и печете 40 минути на 220 степени.

ЧОКОЛАДЕН ПРЕЛИВ

Растопете ги чоколадото, маргаринот и млекото.

Додадете го шеќерот, измешајте и почекајте да се истопи. Откако колачот ќе се испече, оставете го да се олади, исечете ги краевите, па полиете го со чоколадниот прелив.

Оладениот колач исечете го на коцки и послужете.

Напиши коментар