Мојата кујна

Колач со кафе и чоколадо

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

2 чаши брашно

¾ чаши какао во прав

2 лажичиња сода бикарбона

1 лажиче прашок за пециво

1 лажиче сол

1 ванила

3 јајца

1 чаша млеко

1 чаша сварено кафе

½ чаши масло

ЗА ГЛАЗУРАТА:

70гр путер

100гр црно чоколадо

2 лажичиња сварено кафе

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Во голем сад измешајте го брашното, шеќерот, какаото, сода бикарбона, прашокот за пециво и солта. Измешајте убаво.

Кон добиената смеса додадете го свареното кафе, млекото, јајцата и ванилата. Матете со миксер околу 2 минути, по што ќе ја ставите смесата во сад за печење.

Печете 30-40 минути на 180 степени. Кога колачот ќе се олади ставте ја подготвената глазура.

За неа измешајте масло, чоколадо и кафе. Ставете ги на пареа да се истопат целосно.

 

Напиши коментар