Мојата кујна

Крцкави компири со многу зачини

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 2 лажици палента или презла

* 1 лажиче бибер

* 1кг компири

* 1 лажиче црвен пипер

* 1 лажиче рузмарин

* 50мл масло за пржење

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

  • Измијте ги и сварете ги компирите во солена вода, без да ги лупите.
  • Откако ќе се изладат, исечете ги на парчиња и ставете ги во кутија со капак, заедно со зачините и палентата. Протресете ја кутијата добро, за да можат зачините да се залепат за компирите.
  • Потоа ставете ги да се пржат додека да фатат златна коричка.

 

1 Коментар

Напиши коментар