Мојата кујна

Крем палачинки

Подготовка:

Во еден сад изматете 6 белки, а во друг жолчките, млеко, шеќер и брашно. Во другата смеса исцедете портокал и изрендајте ја кората, па додадете ги изматените белки.

Смесата треба да биде погуста од обичната смеса за палачинки.

Палачинките печете ги на путер само од едната страна.

Речиси готовите палачинки, ставете ги на чинија и посипете ги со несквик. Секоја наредна палачинка редете ја една по друга. На последната, исурете прелив од јагоди или чоколадо.

По желба декорирајте со овошје!

Состојки:

  • 6 јајца
  • 6 лажици млеко
  • 6 лажици шеќер
  • 6 лажици брашно
  • 1 портокал
  • Прелив од јагоди или чоколадо

Напиши коментар