Мојата кујна

Лазања со зеленчук

Потребни состојки:

500гр тесто за лазањи

1кг домати

250гр пиперки

250гр броколи

500гр рендан кашкавал

1 кромид

0,8 децилитри маслиново масло

Сол

Бибер

Подготовка:

Издинстајте го кромидот, доматите и пиперките на малку масло. Откако зеленчукот ќе биде готов додадете ги цветовите од брокулите и внимателно измешајте. Ставете сол по вкус. Обарете го тестото за лазањи во солена вода, исцедете ги и измијте ги со ладна вода. Во плех премачкан со путер, ставете малку сос од зеленчукот, потоа ставете ред тесто, па повторно малку сос и ренданиот кашкавал и се така додека не го потрошите матерјалот. На крајот  целата смеса посипете ја со ренданиот кашкавал и ставете коцки путер врз него. Печете во загреана рерна 20 минути на умерена температура.

 

Напиши коментар