Мојата кујна

Лесен десерт со јагоди и урда

Мај е месец на јагодите. И освен тоа е викенд – време за слатко искушение. За таа цел ќе ви понудиме еден рецепт за десерт од јагоди и урда, кој освен тоа што е многу вкусен лесно се подготвува.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

250гр урда

1 чаша млеко

малку шеќер по вкус

250гр јагоди

1 лажица масло

1 ванила

ПОДГОТОВКА:

Измешајте ја урдата, млекотот, маслото, шеќерот и ванилата, така што да се добие хомогена смеса.

Измијте ги јагодите и исечете ги.

На дното од стаклена чаша ставете малку од млечната смеса. Потоа, ставете и слој јагоди и се така наизменично додека чашата не се наполни.

Напиши коментар