Мојата кујна

Летна пишкота торта

Ставете ја фолијата на тавата за печење и редете ги пишкотите претходно потопени во млеко. Изматете ги шеќерот и павлаката и премачкајте ги пишкотите со овој фил во дебелина од 2 цм. Потоа наредете еден ред овошје, па од филот и се така, додека имате од намирниците. Редењето завршете го со пишкоти. На крајот тортата ставете ја во фрижидер. Откако ќе се смрзне премачкајте ја со шлаг.

Потребни состојки:

6 мали пакувања пишкоти

6 пакувања кисела павлака

6 лажици шеќер

пола литро млеко

2 шлага

1 кг овошје по желба (јагоди, малини, праски, кајсии)

Напиши коментар